Projekty obce

Nový okruh Kamenické křížky 2010-2012

Po více než dvouletém úsilí a za výrazné pomoci několika subjektů (nadace Patronát Sedlčansko, ZS Kosova Hora, MS Nedrahovice-Jesenice, SDH Kamenice, SDH Bor, SDH Nedrahovice, obec Nedrahovice, Sumiko o.s.) a mnoha dalších občanů obce dospěl 5 km okruh Kamenické křížky k prvnímu cíli. Po obnovení několika zaniklých úseků cest, opravě 6 původních křížků a instalaci 1 křížku nového má obec Nedrahovice v oblasti nad hasičárnou v Kamenici (směr Čachořice) k dispozici svým způsobem výjimečný okruh tvořený převážně polními cestami. Křížky, které cesty lemují jsou datovány do poloviny 19. století. Jejich instalace většinou souvisela se smutnou událostí v dané místě (detaily o křížcích naleznete v Menu - Turistické zajímavosti - Křížky a kapličky).

Okruh tvoří tyto křížky:

  1. křížek u hasičárny v Kamenici
  2. Moravců křížek
  3. Křížek "Na Kostelíku"
  4. Kamenný kříž nad Ředičkami
  5. Hadáčků křížek
  6. Fílů křížek
  7. Roškotů křížek

V místech nejvyšší nadmořské výšky (Hadáčků křížek u Hlubokého lesa) se návštěvníkům nabízí překrásné výhledy na Sedlčansko od jihovýchodu až po jihozápad. Okruh lze pohodlně projít za dvě hodiny pomalé chůze nebo za 30 minut jízdy na horském kole.

Projekt bude i nadále pokračovat (vytvoření loga okruhu, letáků a propagačních materiálů, popisky ke křížkům, mobiliář, výsadba zeleně). Obec Nedrahovice věří, že projekt bude pkračovat především díky zapojení místních organizací a občanů, tak jako doposud. Všem uvedeným subjektům patří velké poděkování za pomoc při jeho realizaci.

Pokud vás zajímá prezentace věnovaná projektu, klikněte sem.

V dubnu 2019 proběhla v této lokalitě další zajímavá akce - výsadba aleje dubů, která se nachází mezi Hadáčkovým a Fílovým křížkem a okruh zase něčím obohacuje a mění. Podrobnosti k výsadbě aleje zde.

STAV PROJEKTU

Zahájení
Příprava
Žádost o dotaci
Výběrové řízení
Realizace
Ukončení

Legenda

  Nezahájeno.
  Právě probíhá.
  Ukončeno.